Od stycznia 2025 r. zespół CHC dołączył do projektu GRAPHIA, finansowanego z programu Horyzont Europa. GRAPHIA będzie rozwijać narzędzia oparte na grafach wiedzy, AI oraz LLM (Large Language Models). Nasz zespół kieruje w projekcie piątym pakietem prac (Work Package 5) oraz koordynuje 7 zadań w pakietach pierwszym, drugim, czwartym, piątym i szóstym.
Uroczysta inauguracja projektu GRAPHIA odbyła się w dniach 22–23 stycznia 2025 roku w Brukseli. Przedstawiciele 21 instytucji partnerskich spotkali się w siedzibie kierownika projektu – OPERAS AISBL oraz online, aby oficjalnie rozpocząć projekt, na który Komisja Europejska przeznaczyła ponad 8 milionów euro dofinansowania, a dodatkowe 1,6 miliona euro zapewnił szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji (SERI, State Secretariat for Education, Research and Innovation).
Celem projektu GRAPHIA jest stworzenie pierwszego kompleksowego grafu wiedzy w obszarze nauk społecznych i humanistycznych (SSH), który zintegruje rozproszone dane w jednym punkcie dostępu. Projekt koncentruje się na dyscyplinach SSH, które odgrywają kluczową rolę w społeczeństwie, kształtując kulturę, gospodarkę i zasady etyki stosowane przez decydentów politycznych i administrację. Projekt potrwa od stycznia 2025 do grudnia 2027 roku.
Infrastruktura OPERAS dąży do ulepszenia narzędzi do wizualizacji i analizy danych SSH poprzez innowacyjne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI). GRAPHIA odpowie na problem rozproszenia i ograniczonej dostępności wiedzy z SSH, integrując informacje z różnych dyscyplin w postaci grafu wiedzy. Dzięki narzędziom AI badacze będą mogli odkrywać wzorce i analizować nieustrukturyzowane dane, co otworzy im nowe możliwości badawcze i ułatwi głębsze zrozumienie zjawisk społecznych oraz trendów kulturowych. Jednym z kluczowych rezultatów projektu GRAPHIA będzie indeks cytowań (SSH Citation Index) – innowacyjne narzędzie do ekstrakcji i wzbogacania danych o cytowaniach, które ułatwi dostęp do wcześniejszych publikacji w różnych dyscyplinach SSH.
W realizację projektu zaangażowani są także partnerzy z sektora przemysłowego, co podkreśla znaczenie interdyscyplinarnej współpracy. Takie podejście wzmacnia rolę nauk społecznych i humanistycznych w społeczeństwie oraz wspiera innowacje o potencjale akademickim i komercyjnym, otwierając SSH na nowe rynki i technologie. GRAPHIA udowadnia zaangażowanie organizacji partnerskich w otwartą naukę oraz rozwój europejskiej infrastruktury badawczej, wzmacniając jej pozycję na arenie międzynarodowej i zapewniając długofalowy wpływ wyników projektu.