Temat na 2022: widoczność dorobku naukowego w sieci

Postanowieniem OPERAS-PL na 2022 rok jest poświęcić szczególną uwagę widoczności dorobku naukowego w sieci – zarówno sposobom popularyzowania wyników badań, jak i śledzeniu cytowań czy prowadzeniu profili w mediach społecznościowych.

Aby dostarczać Wam wartościowe i przydatne treści, chcielibyśmy najpierw lepiej poznać Wasze dotychczasowe zwyczaje i praktyki. Dlatego w naszej krótkiej ankiecie pytamy, czy prowadzicie profile w serwisach społecznościowych dla naukowców? Czy dzielicie się informacjami o swoich osiągnięciach naukowych na swoich profilach w mediach społecznościowych?

Jak korzystasz z serwisów i mediów społecznościowych 
w komunikacji naukowej?*

*Obiecujemy, że odpowiedzenie na nasze pytania zajmie Wam nie więcej niż 5 minut!

Temat obecności naszych publikacji i osiągnięć w sieci będziemy rozwijać w kolejnych miesiącach, ale już dzisiaj mamy dla Was 5 złotych praktyk, które warto wykorzystać w swojej codziennej pracy naukowej:

  1. Zadbaj o to, aby Twoje publikacje, również te wydane wcześniej, otrzymały numer DOI – czyli identyfikator, które zwiększa ich „wyszukiwalność” w sieci.
  2. Deponuj swoje prace w wolnym dostępie jeśli nie od razu w momencie publikacji, to po okresie ustalonym z wydawnictwem.
  3. Dobieraj czasopisma, w których chcesz opublikować artykuł, również pod kątem stosowanych przez nie praktyk, takich jak np. nadawanie DOI, publikowanie w wolnym dostępie, indeksowanie w wyszukiwarkach zasobów (nie tylko takich jak SCOPUS, ale również np. DOAJ).
  4. Korzystaj z mediów społecznościowych w taki sposób, aby zainteresowani Twoją pracą badacze i badaczki mogli szybciej dowiedzieć się o Twoich badaniach i publikacjach.
  5. Jeśli wydajesz monografię, nie bój się współpracować z wydawnictwem nad jej promocją.