OPERAS zaprasza na sesję podczas Science Summit na 79. United Nations General Assembly

Już 11 września o godz. 17:00 (CET) OPERAS prowadzi online sesję na temat Trust in the Digital Sphere podczas Science Summit podczas 79. United Nations General Assembly. Zapraszamy do udziału!

OPERAS organizuje sesję online zatytułowaną “Fostering Trust in the Digital Sphere: A Multi-Stakeholder Approach Introduction” podczas Science Summit podczas 79. United Nations General Assembly. Sesja odbędzie się 11 września 2024 roku o godzinie 11:00 (ET) / 17:00 (CET) i ma na celu zbadanie innowacyjnych podejść i strategii promujących wiarygodność interakcji cyfrowych poprzez współpracę wielu interesariuszy.

Rozprzestrzenienie platform cyfrowych i rozwój technologii napędzanych sztuczną inteligencją zmieniły dynamikę informacji, stawiając przed nami nowe wyzwania, takie jak prywatność danych, uprzedzenia algorytmiczne, dezinformacja online i brak zaufania do instytucji. Wyzwania te wymagają innowacyjnych strategii z udziałem wielu interesariuszy w celu promowania zaufania w sferze cyfrowej. Jako rozproszona infrastruktura badawcza koncentrująca się na naukach społecznych i humanistycznych, OPERAS wykracza poza czysto technologiczne rozwiązania w walce z dezinformacją. OPERAS, będąc na czołowej pozycji w opracowywaniu możliwych do wdrożenia strategii, zobowiązuje się do dostarczania praktycznych rekomendacji uwzględniających różne perspektywy i wiedzę fachową.

Szczegóły sesji 

Sesja obejmie szeroki zakres tematów, w tym niezawodność infrastruktury, zarządzanie i regulację, mechanizmy mediacyjne, postępy naukowe i ma trzy główne cele:

  1. Ocena wymiarów zaufania: Ocena zaufania w sferze cyfrowej poprzez badanie niezawodności infrastruktury, zarządzania, regulacji, mechanizmów mediacyjnych i postępów naukowych, z udziałem różnych interesariuszy w celu zrozumienia dynamiki zaufania.
  2. Ustanowienie modeli współpracy: Stworzenie modelu współpracy wielostronnej w celu rozwoju odpowiedzialnych publicznych infrastruktur cyfrowych (Digital Public Infrastructures = DPI) przestrzegających zasad życia społecznego.
  3. Dzielenie się najlepszymi praktykami: Dzielenie się akademickimi najlepszymi praktykami redakcyjnymi w celu zwalczania dezinformacji napędzanej przez AI, zapewniając jakość i integralność treści online.

Uczestnicy są zaproszeni do angażowania się w otwarte dialogi, dzielenia się wiedzą i doświadczeniami oraz współpracy na rzecz budowy bardziej wiarygodnego i odpornego ekosystemu cyfrowego dla dobra wszystkich.

Pokłosie warsztatów

Udział konsorcjum OPERAS w tym wydarzeniu jest wynikiem warsztatów „TrustOn 2024 – tackling disinformation”, które odbyły się pod koniec czerwca 2024 roku w Royal Library of Belgium (KBR) w Brukseli. Warsztaty, zorganizowane pod patronatem belgijskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i wspierane przez BELSPO, zgromadziły czołowych badaczy, decydentów, przedstawicieli tzw. trzeciego sektora, ekspertów branżowych, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy. Celem było poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań oraz promowanie współpracy w walce z dezinformacją. Wykłady inauguracyjne wygłosili Michael Arentoft, Kierownik Działu Otwartej Nauki i Infrastruktur Badawczych w Komisji Europejskiej, oraz Declan Kirrane, przewodniczący szczytu naukowego w ONZ. Strategie i podejścia opracowane podczas warsztatów zostaną teraz zaprezentowane na Science Summit.

Zapraszamy do udziału!

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na wydarzenie online i dołączenia do dyskusji (wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich): link do rejestracji

Więcej informacji o Szczycie Naukowym >>