Science for Ukraine – czyli naukowcy naukowcom

#ScienceForUkraine to międzynarodowa inicjatywa, w której działają wolontariusze z instytucji akademickich w Europie i na całym świecie. Jej misją jest łączenie ukraińskich badaczek i badaczy, studentek i studentów z ośrodkami naukowymi w Europie i na świecie. Działaczom S4U zależy, aby ich koledzy i koleżanki z Ukrainy mogli kontynuować naukę lub pracę zawodową i w ten sposób łatwiej znieść trudną sytuację, w której się znaleźli tak nagle.

Jak naukowcy mogą pomóc Ukrainie? 

To pytanie zadajemy sobie już od dwóch tygodni. Oczywiście, możemy zaangażować się w zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, wysyłanie pieniędzy dla ukraińskiej armii czy pomaganie uchodźcom, którzy znaleźli się w naszych miastach. Chcemy jednak pomagać także tam, gdzie sami jesteśmy na co dzień aktywni, czyli na uczelniach i w instytucjach badawczych. 

Dlatego jako pracownicy Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN zaangażowaliśmy się w inicjatywę #ScienceForUkraine. Już w pierwszych dniach wojny założyliśmy stronę internetową, na której publikujemy informacje o stypendiach i ofertach pracy dla badaczy z Ukrainy, które obecnie można filtrować po kraju, dyscyplinie i rodzaju wsparcia. Inicjatywa cały czas się rozrasta w miarę pojawiania się nowych ofert, a także coraz większej liczby zapytań od ukraińskich studentów i uczonych.

Posłuchaj więcej o #ScienceForUkraine w podcaście Nauka XXI, w którym dr Maciej Maryl opowiada Borysowi Kozielskiemu, jak powstawała inicjatywa i na czym polega.

Aby inicjatywa rozwijała się prężnie również w Polsce, potrzebujemy zaangażowania całego polskiego środowiska naukowego, dlatego:

✅ Podzielcie się informacją i linkiem do naszej strony ScienceForUkraine.eu ze swoimi znajomymi: https://scienceforukraine.eu/

✅ Roześlijcie naszą ulotkę swoim znajomym studentom i badaczom z UA,

#ScienceForUkraine

✅ Śledźcie ScienceForUkraine na Twitterze: https://twitter.com/Sci_for_Ukraine i udostępniajcie nasze treści na swoim profilu,

✅ Umieśćcie banner ScienceForUkraine na Waszej prywatnej stronie lub stronie instytucji

✅ Jeśli chcecie zrobić więcej, dajcie nam znać w wiadomości na Facebooku lub napiszcie maila na otwartanauka@ibl.waw.pl

Pomóżcie nam skierować pomoc do potrzebujących wsparcia studentów i studentek oraz badaczek i badaczy z Ukrainy i włączcie się w S4U!

Informacje o tym, jak można się włączyć w inicjatywę można także znaleźć na oficjalnej stronie #ScienceForUkraine.